Řeky v Černé Hoře – skvělé místo pro všechny muškaře!
Údolí řeky Tara patří do světového přírodního dědictví UNESCO.
Rybolov velikých divokých pstruhů obecných, hlavatek a lipanů
Pouze “chyť a pusť”!
K dispozici místní průvodci, kteří řeku důkladně znají.
Řeka Tara a okolí
V oblasti mezi Bjelasicou, Sinjajevinou a Proscenskými horami, národními parky „Biogradska Gora“ a „Durmitor“, na pobřeží nejkrásnější evropské řeky Tary, se nachází město Mojkovac, oáza přírodních krás.
Můžete zde očekávat téměř nedotčenou divokou přírodu, bohatou flóru a faunu, odlehlé horské vesničky a poklidný život na letních pastvinách. Stojí za to objevit, zažít a užít si nejlépe střežená tajemství hor. Můžete se těšit na plné vyžití v přírodě, vždy v kombinaci s dobrodružným duchem a vřelou pohostinností.
Toto místo ještě více vyniká tím, že představuje ideální místo pro rybolov, zejména pro muškařskou techniku. Pokud jde o muškaření, Tara je vedoucí řekou v Černé Hoře a v Evropě. Exempláře trofejních pstruhů jsou zde velmi časté. Většinou se uloví kusy dlouhé 20 až 50 cm. Vedle pstruhů žije v Taře další atraktivní druh ryby – lipan. Někteří jsou dlouhé asi 40 cm. Kromě dominantního pstruha obecného a lipana obývá řeku siven, hlavatka, krab říční, vranka obecná a střevle.
Díky výjimečné kvalitě říční vody zde můžete najít různé druhy hmyzu, larev a nymf. Řeka má během celého roku velké množství vodního hmyzu. S adekvátním výběrem vašeho vybavení vám pomohou zkušení průvodci, kteří si mušky sami vyrábějí.
Doporučujeme lehký muškařský prut, rychlý a střední rychlosti, s délkou od 2,70 m do 3,05 m, plovoucí muškařský vlasec 3-4 s kónickým nebo monofilním návazcem.
Technika lovu chyť a pusť
Jak většina rybářů ví, k ulovení a vypuštění ryby je nutné omezit manipulační činnost s rybou na minimum. Tím se snižuje kožní poškození slizových vrstev, vazů kolem úst a také žaber. Při ulovení ryby je nutné vložit ruku do vody, aby nedošlo k poškození kůže (je známo, že kůže je náchylná k plísňové infekci). Větší exempláře je vhodné chytat jednou rukou přímo v blízkosti ocasu, druhou rukou držet samotnou rybu. Při držení ryby pod vodou se nesmíte dotýkat žaber. Používejte háčy bez protihrotů k snažšímu vypuštění úlovku. Používejte podběrák abyste zabránili nárazu ryb v mělkých vodách do kamenů či skal. Ulovená ryba by měla být vypuštěna v místě bez silných proudů, kde se ryba může zotavit a získat zpět své smysly.
Kdy by bylo nejlepší přijet za rybařením na řece Tara?
Odpověď na tuto otázku závisí na samotných rybářích. V podstatě každé roční období je dobré. Řeka přináší klid a dobrou náladu. Pokud chcete část letních prázdnin strávit na lovu pstruhů a lipanů, doporučujeme některý z letních měsíců.
Rybářská sezóna pstruhů začíná v červnu a trvá do října.
Sezóna lovu lipanů začíná v červnu a trvá do října.
Během přípravy na zimu se větší lipani začínají krmit koncem září a října. Řeka bude v tu dobu celá vaše a budete mít velkou šanci ulovit větší kousky.
Pokud chcete chytat hlavatku, začíná rybářská sezóna v dubnu. Chcete-li lovit hlavatku, královnu vod, a využívat přívlačový způsob lovu, je nejvhodnější srpen a září.
Zimní období je ideální pro rybaření, i když není oblíbené kvůli povětrnostním podmínkám.
Průvodci
Průvodci mluví anglicky. Znají řeku velmi dobře a jsou připraveni vás naučit všechny techniky rybolovu (nutná muškařská metoda). Průvodci mohou pracovat jak se skupinou, tak individuálně. Možné jsou také kurzy pro začátečníky s vybavením, které provozovatelé vlastní.
Počasí
Severní oblast Černé Hory patří do mírného kontinentálního klimatu – horského.
Letní měsíce červen, červenec, srpen jsou teplé s průměrnými teplotami 26-33 stupňů. Během tohoto období je málo srážek, které trvají jeden nebo dva dny. V období září a října jsou teploty nižší a srážky jsou častější. V zimním období se teploty pohybují až do minus 10 stupňů Celsia.
Mušky
Průvodci vám rádi poskytnou mušky a nymfy, které jsou v daných podmínkách nejlepší. Průvodci si vyrábí vlastní mušky vysoké kvality.
Leave a reply