Nepravdivá a neaktuální fakta o rybaření…

 

Zapomeňte na rady našich dědečků, protože rybolov na našich vodách se za poslední roky velmi změnil. Prostředí ve kterém ryby žijí, techniky které rybáři používají, vybavení i nástrahy mají zcela jinou podobu než v dobách našich dědečků či pradědečků.

 

Nepravdivá fakta, která nejvíce upoutají pozornost.

  1. Sumec loví pouze v noci ve tmě, proto je nemožné přes den sumce ulovit. (V dnešní době je zcela běžné, možná i více běžné lovit sumce přes den, nejlépe v pravé poledne.)
  2. Sumec žere pouze živé rybičky. (Rybáři v posledních letech používají pro lov sumce umělé nástrahy, jako kopyta, woblery, třpitky, plandavky, chobotnice, ale také pelety, boilie či pijavice.)
  3. Candát stejně jako sumec loví pouze v noci. (Stejně jako u sumců je dnešní situace velmi rozdílná. Moderní rybář už nepoužívá klasickou techniku “mrtvá rybička u dna a polystyren před špičku prutu”, ale zkouší přelstít candáty v podobě umělých nástrah za bílého dne.)
  4. Kapr a bílá ryba v zimních měsících nepřijímá potravu. (Dnes rybáři často loví v těchto měsících krásné trofejní kapry, a to nejen na soukromých, ale i na státních vodách.)
  5. Čím větší hloubka, tím větší úlovek./ Čím dál od břehu tím více ryb. (Další nepravdivý fakt, kterému ještě stále spousta rybářů věří.)

 

Podle mého názoru jsou dvě vysvětlení pro změny chování ryb v jejich přirozeném prostředí v průběhu posledních 40ti či více let.

Prvním důvodem je změna techniky a nástrah rybářů, a také více znalostí díky nejnovějším a nejmodernějším příslušenství, které rybář může k rybolovu použít.

 

Dnešní podoba rybaření je více brána jako sport. Tento koníček již dávno vyšel z představ lidí o rybářích sedících či dokonce spících na břehu řeky se zapnutým rádiem, paraplíčkem nad hlavou a vezírkem plných plotic.

Moderní rybář je spíše sportovec, který se zajímá o ryby jako takové, o jejich prostředí ve kterém žijí, o potravu kterou v dané období přijímají a v jakých místech se pravděpodobně vyskytují.

Zkouší různé techniky, návnady či nástrahy. Dnes již víme, že je důležité vybrat správnou sílu vlasce, ne moc silnou, ne příliš slabou. Háčky by měly být dobře zvoleny dle cílové ryby.

Barva krmení v různých ročních období, stejně tak barva nástrah při lovu dravců v rozdílných teplotách vody.

 

K těmto skutečnostem jsme došli postupem času, a díky tomu se dnes chytá mnohem více trofejních ryb i v časech, o kterých měli naši předchůdci zcela jiné mínění.

 

Druhým důvodem je změna prostředí ve kterém se ryby vyskytují. Přirozená změna tohoto prostředí, jako je čistota a složení vod, výrazně ovlivnilo chování ryb. Rozmnožování, výskyt, potrava, a další aspekty se díky těmto faktorům nečekaně změnily.

Hlavním důvodem je zřejmě kombinace obou faktů.

Tento koníček se stává stále více populární, a to i u světově známých sportovců či celebrit. Není divu, sport plný nevšedního adrenalinu, u kterého si člověk vyčistí hlavu na čerstvém vzduchu je skvělou záležitostí pro každého.

 

Doufejme, že tento směr zábavy a tato větev vědy se vyvíjí správným směrem.

Důležité je respektovat a chránit tuto skvělou část přírody.

 

Petrův zdar!

Jiří Novák

Zakladatel rybářského portálu  www.fishtime.cz /www.fishtime.eu