Znáte potřebné informace o rybaření v Norsku?

Norsko, země severu, je jednou z nejkrásnějších a nejrozmanitějších zemí na světě. I přesto sem cestuje relativně málo Čechů. Přitom je to velká škoda. Je tu nádherná příroda a jedinečná krajina, kterou nenajdete jinde na světě.

Pokud milujete rybaření, tuto severní zemi už nebudete chtít nikdy opustit. A ať už jste pouze začátečník nebo několikaletý zkušený rybář, rybolov v Norsku je opravdovým zážitkem.

Norsko je právem považováno za jednu z rybářsky nejvíce atraktivnějších zemí Evropy. Pobřeží Norska od Bergenu po Nordkapp je stále oblíbenějším cílem mnoha rybářů. V norských jezerech se loví trofejní štiky, okouni a pstruzi.

Způsoby rybaření v Norsku

Většina norských rybářů se na řekách a jezerech věnuje přívlači nebo muškaření. Na některých tekoucích vodách je povoleno výhradně muškaření. 

Na většině jezer jsou povolené způsoby rybolovu jako plavaná, položená a lov ryb na přírodní nástrahy. Na řekách jsou povoleny jen na některých. Nejčastěji používané způsoby rybolovu na norském pobřeží jsou přívlač a vertikální přívlač, lov na přírodní nástrahy a pilkrování. 

Pilkrování patří mezi nejstarší způsoby mořského rybolovu, které jsme od Norů převzali. Tento způsob spočívá ve zdvihání a spouštění nástrah. 

Přívlač je oblíbená technika známá i z našich vod. Technika je to zábavnější, sportovnější a fyzicky méně náročná . Přívlačí lovíme jak z lodě, tak také ze břehu a vyhledáváme místa kolem ostrůvků a mělčích lokalit.

Na muškaření potřebujeme pevnější náčiní, streamery a mušky. Loví se z břehu, lodě, ale také i z kajaku. Pomocí muškaření chytíte tresky, mořské pstruhy, makrely a také jehlice. 

 

Povolenky a rybářské lístky

Kromě toho, že nesmíte zapomenout na své oblíbené rybářské tričko, musíte myslet i na povolenky. Při lovu ryb na udici na moři a ve fjordech žádnou povolenku ani rybářský lístek nepotřebujete.

Pokud si ale chcete v Norsku zarybařit na řekách nebo na jezerech, musíte si koupit státní rybářský lístek. Koupit se dá na benzínových stanicích, na přepážkách banky nebo pošty. 

Říční úseky a jezera bývají v Norsku soukromé, proto si musíte koupit povolenku v místě, kde se chystáte rybařit. Dají se koupit u řeky, v obchodech nebo v kempech. Platnost povolenky je časově omezena, buď je jednodenní, týdenní nebo celoroční.

Kdy vyrazit?

Sezóna pro mořský rybolov trvá téměř celý rok, ale počítejte s tím, že v měsících listopadu, prosinci a lednu je nestabilní počasí. V těchto krátkých dnech totiž není příjemné vyjíždět na moře.

Pokud si chcete zalovit tresky, nejvhodnějším obdobím je únor až duben. Tehdy totiž připlouvají do středního a severního Norska. 

Ve středním Norsku se s koncem června objevují první hejna makrel a s ním přichází na řadu i lov štikozubců. Patří mezi krásné a trofejní kousky.

Rybolov i jako rodinná dovolená

Ke konci srpna a září přicházejí polaci a tresky tmavé. V tomto období je vhodné vyrazit na rybářskou rodinnou dovolenou. Lov makrel se postará o zábavu a když si chcete na chvíli odpočinout od lovu ryb, nasbíráte si brusinky nebo borůvky a vychutnáte si krásy Norska.

Na konci září a celý říjen zase očekávejte úlovky tresek tmavých a obecných, mníků, okouníků a nadto i halibutů.

Na závěr

Rybolov v Norsku je nezapomenutelným zážitkem a napínavým dobrodružstvím. Garantujeme vám, že nebudete litovat. Můžete ale zvážit i jiné země pro rybářskou dovolenou – je jich požehnaně. Tak lovu zdar!