Nocování u vody – na co se připravit?

 

Tma, klid, bzučící komáři, kvákající žáby, praskající oheň, žbluňkání vody – to všechno může patřit k zážitku spojeným s rybařením ve večerních hodinách. Pokud chce ale rybář vyrazit k vodě až po setmění, víte, na co je dobré se připravit a jaké má možnosti?

 

Nocování v přírodě k rybaření dozajista patří. Noční rybolov má totiž také něco do sebe. Problémem je, že v nočních hodinách existují časy, kdy rybáři nesmí lovit. Od roku 2018 jde v období duben – září o čas od půlnoci do 4 do rána, v období říjen- březen ještě déle. To je právě ten čas, kdy i rybáři musí někde složit hlavu a počkat si do ranního svítání.

 

Nocovat v přírodě se nedá jen tak někde…

I když se nám příroda může zdát jako kus země, který “patří všem” a kde je člověk svobodný, volný a žádná pravidla tady neplatí, omyl. I na přírodu se vztahuje řada českých zákonů a vyhlášek, které je potřeba při pobytu v přírodě dodržovat.

Například v národních parcích, rezervacích a CHKO není kempování povoleno.

 

Nocování nebo táboření?

Všichni lidé mají právo vyrazit do přírody a v ní nocovat, omezit lze pohyb v přírodě například pouze v době hrozícího nebezpečí, například požáru lesa, kácení lesa nebo v době páření lesní zvěře. Důležité je však znát svá práva a povinnosti a zaměřit se také na zajištění bezpečnosti během noci.

 

Velký rozdíl je například mezi nocováním a tábořením.

Nocování

Nocování je povoleno téměř všude, a tak máte štěstí, pokud se rozhodnete přespat v přírodě u vody například jen ve spacáku pod širákem nebo v zavěšené hamace s moskytiérou. Takové možnosti spaní v přírodě jsou totiž v naprostém pořádku.

Táboření

Kdy začínáte tábořit? V okamžiku, kdy zůstáváte v přírodě více dní a kromě postavení stanu začíná váš pobyt tu vykazovat i další známky dlouhodobého pobytu. S tábořením bývají ale většinou docela problémy. Není totiž povoleno všude, vlastně je na většině

míst dokonce zakázané a najít tak u vody místo, kde bude postavení stanu v souladu s legislativou, může být oříškem.

O bivakování u vody rozhoduje majitel pozemku

Rybáři nejčastěji jako způsob nocování volí bivakování. Jedná se o jednorázové nocování, přičemž komfort nocujícího rybáře je snížen.

Pokud se vydáte rybařit k vodě a rozhodnete se u ní zůstat až do rána, potřebujete k bivakování povolení majitele pozemku. To samé platí i pro parkování autem, rozdělávání ohně a další aktivity, které přímo nesouvisí s lovem ryb.

 

Majitelem pozemku může být obec, fyzická nebo právnická osoba. Obecně platí, že snazší domluva bývá s obcemi.

 

Pozor! Věděli jste, že rybářská stráž nemá právo vám odebrat povolenku za bivakování? Naopak ji může ale odebrat za nepořádek na lovném místě.

 

Další možnosti nocování u vody

Kromě nocování, táboření či bivakování existují i další možnosti nocování u vody. Jde o:

 • kempování
 • přespání v autě
 • přespání v příbytku u vody

Kempování

Nocování v kempu sice není možná tak dobrodružné jako nocování ve volné přírodě, ale přin

áší také mnoho zajímavých zážitků. V kempu se můžete setkat s dalšími rybáři, můžete zde bez problémů postavit váš stan, zaparkovat maringotku nebo obytný vůz, trávit zde i několik nocí v kuse a ještě mít po ruce veškeré vybavení kempu.

 

Navíc jsou to právě kempy, které rybáři často vybírají, pokud vyráží kempovat s celou rodinou. Kromě rybářského zázemí je totiž kemp místem, kde najde vyžití během letních prázdnin celá rodina.

 

Tip: Chcete vzít do přírody přes noc i svoje děti? Podívejte se na tipy, jak stanovat v přírodě.

 

Mezi nejoblíbenější kempy rybářů v Česku patří:

 • autocamp Sedmihorky v Českém ráji
 • autocamp Oasa v jižních Čechách v blízkosti třeboňských rybníků
 • autocamp Seč pláž přímo u Sečské přehrady
 • autocamp Rozkoš, který i ve svém okolí nabízí mnoho možností na výlety

Přespání v autě

Přespání v autě u vody je jednou z dalších možností, jak realizovat nocování u vody. Někteří rybáři na něj nedají dopustit, protože jim přijde pohodlnější než spaní venku, jiní po nocování v autě sáhnou pouze v případě nepříznivého počasí.

Některým stačí přespat v kufru většího auta, jiní se pouští do obytné vestavby dodávek, která na cestách nejen k vodě poskytuje komfort. Pamatujte však na to, že ani autem nemůžete zajet kamkoliv. Na některá soukromá místa u břehů vod potřebujete povolení také pro vjezd automobilem.

Přespání v příbytku u vody

Poslední možností, kterou bychom rádi zmínili, je přespání v příbytku u vody. Chatky a sruby u vody jsou tím nejkomfortnějším ubytováním pro rybáře, kterého se jim u vody může dostat. Chatky poskytují často pohodlnou postel, malou kuchyňku a hlavně teplo a bezpečí.

 

I to je tedy možnost, kterou můžete při nocování u vody využít. Záleží už pak jen na vás, jak vybavenou chatu či chalupu na svých nocovačkách u vody vyberete.

Jak se chovat v přírodě?

Ten, kdo má rád rybaření a podlehl kouzlu přírody, jistě také tuší, jak se chovat v přírodě. Opakování je však matka moudrosti a nikdy není od věci si připomenout, že o přírodu, která nás obklopuje, se musí člověk dobře starat.

Ať už v přírodě zůstáváte přes noc nebo chodíte na ryby jen přes den, vyrážíte sami nebo v partě přátel, pobyt v přírodě je důležité vnímat zodpovědně a také dbát na bezpečnost.

 

 • Nezapomínejte na to, že v přírodě by po vás mělo zůstat vždy čisto – odpadky sbírejte do pytlů a místo ráno vždy vraťte do původního stavu
 • Vytvořte si bezpečné tábořiště, místo můžete také “označkovat” tak, aby zvěř věděla, že tam jste.
 • Pokud přespáváte v přírodě a chcete si rozdělat oheň, myslete na bezpečnost, nastudujte si, kde můžete a nemůžete oheň v přírodě rozdělat a také jakým způsobem. Na závěr nezapomeňte oheň řádně uhasit. Víte jak se to říká. Dobrý sluha, zlý pán…
 • Respektujte volně žijící zvířata, nedělejte hluk a neničte okolní rostliny ani stromy

Co sbalit na noc k vodě?

Často se stává, že rybáři podceňují výbavu na přespání u vody – jedna noc, co bych tak mohl potřebovat? A obvykle odjíždí jen s tím nejnutnějším a nejzákladnějším rybářským vybavením.

 

Nocování v přírodě je však specifické také tím, že vás může ledasco během noci překvapit a  vychytávek, které v autě nezaberou příliš místa a nakonec mohou skvěle posloužit, je několik.

Ochrana před nepřízní počasí

Nejčastěji rybáře během noci překvapuje zima, déšť nebo sníh. A i když jste vyjeli nocovat uprostřed léta, věřte že i obyčejná ranní rosa nemusí být vůbec příjemná. Samozřejmostí by tak měl být spacák, rybářský bivak a rybářské lehátko.

 

Tip: Pokud vyrážíte na ryby i na podzim a v zimě, jistě oceníte teplo! Skvělým řešením i na místech, kde není možné rozdělat oheň je vhodná elektrocentrála!

Osvětlení

Nezapomínejte ani na osvětlení, u vody, v přírodě, kam nedohlédnou pouliční lampy, je tma skutečně tmou a v nočních hodinách pouhým okem moc daleko nedohlédnete. Mít však přehled o tom, kam jste odložili rybářskou návnadou, kde stojí váš bivak nebo kde se na zemi nachází ten velký pařez, o který byste neradi zakopli, je základ.

Hodit se vám tak bude kempingová svítilna, baterka nebo jiné způsoby osvětlení. Pamatujte také na to, že lovné místo musí být během noci za každé situace osvětlené!

Něco málo pro pohodlí a zábavu

I když se po většinu času zabavíte jistě právě rybařením, můžete přibalit i pár drobností pro vaše pohodlí či zábavu. U vody vám může přijít vhod pohodlná rybářská židle či rybářské lehátko.

 

Pokud vyrážíte k vodě s někým, hodit se mohou také karty, knížky nebo přenosné rádio.

 

Tip: Chcete vzít na ryby s sebou svou milovanou? Přibalte jí plavky a nalezněte pěkné místo na opalování. Někdo chytrá bronz, někdo ryby…

Do čeho to všechno dát?

Závěrem se samozřejmě nabízí otázka, do čeho veškeré vybavení dát. K dispozici vám jsou dostatečně velké rybářské tašky nebo rybářské batohy.