5 výhod rybaření: proč vést děti k rybolovu a jak na to

Ne jeden rybář si v hloubi duše přeje, aby i jeho děti jednou podlehli kouzlu rybaření.

Patříte mezi ně i vy? Začátky rybaření jsou vždy těžké a tak je skvělé, pokud můžete být svému dítku učitelem.
Víte, jak s rybařením u dětí začít a jaké výhody jim tento koníček může přinést do života?

 

Výhody rybaření

1. Čas strávený na čerstvém vzduchu
Rybaření je jednou z aktivit, která se vykonává venku na čerstvém vzduchu. Zaujmout dnes děti něčím, co by je vytáhlo ven od počítačů, mobilů a tabletů, není lehké. Rybaření je však dobrodružství, které by to mohlo dokázat.

Čerstvý vzduch a pobývání venku přináší řadu výhod. Může být například prevencí před vznikem některých alergií. Čerstvý vzduch také zajistí dětem dostatečný přísun vitamínů D ze sluníčka a na podzim zase pobytem venku posílíte imunitní systém.

2. Čas strávený aktivně a spolu
Pro každého rodiče by mělo být důležité najít se svým dítětem nějaké společné zájmy – ať už je to rybaření, tvoření nebo třeba fotografování.

Jednou tyhle malé děti vyrostou, dostanou se do věku, kdy vás potřebovat po svém boku tolik nebudou a je skvělé, když můžou vzpomínat na společně strávený čas a čas od času se ke společnému zájmu vrátit. Pokud chytne rybaření vaše dítě tak jako vás, určitě vás čekají hodiny a hodiny společně stráveného času, který kromě rybaření vyplníte také společným povídáním.

TIP: Znáte tyto nepravdivé mýty o rybaření?

3. Prostor pro odpočinek a třídění myšlenek
Mnoho lidí se na ryby vydává mimo jiné proto, aby si v tichu přírody odpočinuli a utřídili myšlenky. To je benefit, z kterého můžou těžit i děti. I když se může zdát, že jejich hlavičky ještě nic trápit nemůže, věřte, že takový odpočinek a čas sám pro sebe bodne i jim!

Zároveň trávit čas na čerstvém vzduchu a relaxovat působí preventivně také proti úzkostem a vzniku dalších psychických problémů.

4. Dítě se naučí trpělivosti, pečlivosti a dalším schopnostem
Rybařením se děti mohou naučit spoustě důležitým schopnostem, které jsou využitelné i v běžném životě. Patří mezi ně například:
● trpělivost ● férovost ●pečlivost ● respekt k přírodě ●pokora ●preciznost a další

Rybolov navíc učí kladnému vztahu k přírodě, úctě k rybám i krajině a přináší tak dětem kladné hodnoty do jejich života a přispívá k jejich celkovému rozvoji.

5. Budování vztahu k přírodě
Dalším benefitem je osvojení si také dobrého vztahu k přírodě. Ten, pokud si osvojí člověk už v dětství, obvykle zůstává po celý život. A ano, posílit se dá nejen procházkami do lesa a kempováním, ale také rybařením. Díky vztahu k přírodě se u dětí později rozvíjí také vztah k životnímu prostředí a ekologii, které by nikomu nemělo být lhostejné.

 

Jak vést děti k rybolovu?
Děti s sebou na ryby můžete brát už od útlého věku. Zvýší se tak pravděpodobnost, že u nich vzbudíte o rybaření zájem a až nadejde ten správný čas, budou mít sami zájem o svůj první rybářský lístek.

TIP: Pokud jste se rozhodli vydat se na ryby s dětmi a zasvětit je do tajů rybaření, nezapomeňte je na cestu vybavit také dětskou reflexní vestou. Zvlášť pokud se k rybníkům či řekám vydávají například na kole.

 

Zařiďte první rybářský lístek
V České republice existují dva rybářské svazy – Český rybářský svaz a Moravský rybářský svaz, které mají odlišná pravidla pro své členy. Liší se například minimálním věkem pro vstup do svazu  i podmínkami ohledně maximálního počtu prutů nebo způsoby lovení ryb.

V Moravském svazu je minimální věk člena stanoven na 8 let, v Českém záleží na začátku školní docházky, obvykle tedy děti začínají s rybařením v 6 nebo 7 letech.
V okamžiku, kdy vaše dítě dosáhne požadovaného věku, může se zaregistrovat a po složení rybářských zkoušek získat svůj první rybářský lístek. A pak už je cesta k rybolovu dítěti otevřena.

 

Navštěvujte rybářské kroužky
I když můžete svým dětem jako zkušení rybáři jistě hodně předat sami, není od věci zapsat je do rybářského kroužku. Tam se totiž dozví mnoho zajímavých teoretických a praktických znalostí o rybaření, konkrétně se jedná o informace:
o bezpečném chování při rybolovu
● o rybářském řádu
● druzích vod
● druzích ryb
● rybářské výbavě
● anatomii rybího těla
● způsobech lovu
a další.

 

Zároveň je dobré, že se děti dostanou do kolektivu dalších dětí s podobným zájmem a mohou tak navázat dlouholetá přátelství. Rybářský kroužek je také místem, kde děti postupně skládají různé rybářské zkoušky.

 

Podporujte děti na závodech
Důležitá je také vaše podpora. Protože v dětech žije soutěživý duch, dříve nebo později se pravděpodobně budou chtít zúčastnit rybářských závodů. Veďte je k tomu, podporujte je a držte jim palce!

 

Pořiďte dětem vhodné rybářské vybavení
Rybářské vybavení obvykle není levnou záležitostí. Přesto je důležité ho dětem pořídit, pokud to vy i děti myslíte s rybařením vážně. Vyrazte spolu do specializované prodejny nebo se porozhlédněte po vybavení na internetu.
Dětské vybavení je samozřejmě menších rozměrů než to klasické, a proto je třeba jej pořídit. Ve výbavě začínajícího rybáře by neměly chybět:
● Dětské pruty
● Navijáky
● Nástrahy a návnady

 

Zároveň je dobré pořídit také oblečení na ryby a také vhodnou obuv.
Vhodné je koupit rovnou také další vybavení, které potřebují s sebou na ryby – židličku, rybářský stan, spacák, lehátko nebo třeba houpací síť, hamaku, v které mohou krátit čekání na úlovek.

 

Vyrazte na společnou rybářskou dovolenou
Další možností, jak v dětech rozvíjet lásku k rybám, je vzít je společně s celou rodinou na rybářskou dovolenou. Taková dovolená vás může všechny velmi sblížit a naučit něco nového.

Kromě rybaření se můžete samozřejmě věnovat i jiným aktivitám, spojit takovou dovolenou můžete například s kempováním, koupáním nebo cyklovýlety po okolí.

 

Věnujte čas rybaření i doma
I doma určitě naleznete způsoby, jak zabavit děti během upršených dní rybářskou tématikou. Pokud o ryby projevují zájem, rozvíjejte ho společně.

Můžete například:
● Sledovat různé dokumenty a videa o rybaření
● Prohlížet si společně encyklopedie o rybách, vodním světě a rybaření
● Povídat si o zážitcích u vody a úlovcích

 

Rybaření a rybolov je zábavou, pro kterou když se dítě nadchne, většinou zůstává už celoživotní láskou.
Pobytem na čerstvém vzduchu podpoříte zdraví svých dětí a vzbudíte v nich zájem o dobrodružství a přírodu. Pokud v dětech zažehnete jiskřičku nadšení, nezapomeňte ji ale náležitě rozvíjet. Jen tak se z vašeho dítěte může stát nadšený rybář nebo rybářka.